Bucľaté líca, ostrá brada, dlhý nos… každá žena na svojej tvári nachádza drobné nedostatky, ktorých by sa rada zbavila. Netreba si však hneď ľahnúť pod nôž plastického chirurga. Stačí zvládnuť umenie kontúrovania.

Možno termín „kontúrovanie“ znie príliš zložito a pravdou je, že ho ovládajú najmä profesionálni vizážisti. V skutočnosti to však vôbec nie je také ťažké a s trochou cviku to zvládne každá žena. Stačí si len zadovážiť sadu púdrov alebo krémových produktov určených na kontúrovanie v dvoch odtieňoch a dva špeciálne štetce či hubky. Potom sa treba už len postaviť pred zrkadlo do denného svetla a čarovanie so svetlom a tieňom sa môže začať.

Čo je kontúrovanie

shutterstock_764439478

Pod týmto termínom sa skrýva šikovná hra s tmavým a svetlým odtieňom púdra či krémového produktu, ktoré spolu vytvárajú efekt tieňov a svetla. Je to podobné, ako práca maliara na plátne. Týmto spôsobom sa opticky vyrovnávajú nedokonalosti tvaru tváre, pretože tmavý odtieň potlačí to, čo chceme skryť a svetlý zasa vytiahne to, čo chceme zdôrazniť.

Najčastejšie sa modelujú výraznejšie lícne kosti, ktoré tvár vhodne zoštíhľujú. Na tento účel sa používa tmavý tieň, ktorým sa rovnako opticky dá skrátiť, či zúžiť nos alebo vysoké čelo. Žiaduci efekt vždy podčiarkne svetlý tieň na vrch lícnych kostí, do stredu nosa alebo pod obočie, ktorý zároveň vytvorí vzhľad sviežej, mladistvej pleti.

Typy tváre a technika

shutterstock_1006200541

Pre správne kontúrovanie musíte na začiatok poznať typ svojej tváre. Ideálny tvar je mierny ovál, teda súmerná tvár, ktorá v zásade nepotrebuje žiadne korektúry, len zvýraznenie lícnych kostí. Vyskúšajte si prácu s tmavým púdrom i krémovým produktom a sama sa rozhodnite, ktorý vám viac vyhovuje. Vo všeobecnosti sa odporúča púder pre mastnejšiu pleť a krém na suchšiu pokožku.

Najčastejšou voľbou však býva tmavý púder. Nemal by to byť bronzer, ale kontúrovací produkt, ktorý má studenší tón a mal by byť o dva odtiene tmavší ako vaša pleť. Špeciálnym šikmým štetcom ho jemne nanášajte tesne pod lícnu kosť od hranice vlasov zhruba do polovice líca, nie ďalej. Na „jabĺčka“ líc v strede tváre už patrí lícenka.

Nad zvýraznenú lícnu kosť naneste svetlý rozjasňovač. Rovnako môže byť vo forme púdra i krémovej tyčinky. Aplikujte ho aj pod obočie a na striešku nosa. Tvár sa tak krásne rozjasní a získa plastický tvar.

shutterstock_169734290

Ak máte okrúhlu tvár, potrebujete predovšetkým zvýrazniť lícne kosti. Tmavý púder však môžete jemne aplikovať aj po bokoch tváre až hore k čelu a dole k brade. Trojuholníková tvár potrebuje najmä potlačiť ostrú bradu, preto sústreďte tmavý tieň práve tam. Predĺžená tvár bude vyzerať lepšie, ak tmavým púdrom opticky znížite vysoké čelo, prípadne aj dlhú bradu. Štvorcová tvár bude pôsobiť súmernejšie, ak tmavý tieň nanesiete na hranaté sánky a tiež šikmo po bokoch čela.

 

Napíšte komentár

Podeľte sa s nami o Váš názor

  Odoberjate  
Upozorniť ma