Opuchnuté oči, nos ako vodovod, prípadne nepríjemné svrbenie… To všetko sú alergické reakcie, ktoré vedia pekne znepríjemniť život. Ale nemusí to tak byť.

Už o chvíľu to prepukne – s jarnými mesiacmi začína peľová sezóna, ktorá je postrachom mnohých alergikov. Len čo vykročia von, začne ich dráždiť nos a nevedia prestať kýchať. Pobláznený imunitný systém však môže podobne reagovať aj na srsť mačiek a psov, perie, prípadne roztoče. Svoje si vytrpia aj ľudia alergickí na potraviny alebo kozmetické prípravky.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že alergikom je už každý piaty človek v rozvinutom svete. Na vine je život v príliš čistom, až sterilnom prostredí, ale aj stres a oslabená imunita. Alergia rozhodne patrí do rúk lekára, ktorý pacientovi predpíše lieky, tzv. antihistaminiká.

Ponúkame vám rady, ako posilniť svoj imunitný systém a predchádzať nepríjemným prejavom alergie.

1. Prepeličie vajíčka

Malé chutné vajíčka tohto operenca nie sú žiadnou babskou radou, ale vedecky overeným faktom. Klinické štúdie s používaním placeba dokázali, že enzýmy ovomukoidy obsiahnuté v prepeličích vajíčkach efektívne zabraňujú vyplavovaniu histamínu v tele. To znamená, že alergická reakcia vôbec neprepukne.

shutterstock_766423858

Zázračné účinky prepeličích vajec poznali už starovekí Číňania a používali ich na liečbu astmy a sennej nádchy. Výhodou je, že nemajú žiadne vedľajšie účinky a nespôsobujú ospalosť ani zníženú pozornosť.

2. Dobrá kozmetika

Alergia na dráždivé zložky obsiahnuté v kozmetike vie byť veľmi nepríjemná. Koža je červená, podráždená a intenzívne svrbí. Mnohé dámy potom skúšajú naslepo ďalšie a ďalšie produkty, ale úľava neprichádza. V takých prípadoch je dôležitá najmä prevencia. To znamená, že je nutné čítať si zloženie kozmetických prípravkov a vyvarovať sa tých, ktoré obsahujú najčastejšie alergény – či už sú to parabény, alebo priemyselné parfémy.

nuance36_ocne

Francúzska kozmetika NUANCE si zakladá na jedinečnej  čistote zloženia. Všetky aktívne látky sa získavajú šetrným spracovaním prírodných surovín, čím sa zachováva ich vysoká účinnosť. NUANCE  pri výrobe svojich produktov nepridáva žiadne zaťažujúce látky – či už sú to parabény, silikóny, alebo minerálne oleje. Nájdete v nich len to, čo vaša pleť skutočne potrebuje a čo ju urobí krásnou.

3. Trochu zimy pomôže

Alergia je prejavom popleteného imunitného systému, preto urobíte dobre, ak sa zameriate práve na posilňovanie vašej imunity. Okrem kvalitnej vyváženej stravy plnej vitamínov skúste aj jeden z najstarších spôsobov, ako sa udržiavať v top forme – otužovanie. Je dokázané, že týmto spôsobom posilníte svoje zdravie, lepšie budete zvládať stres, prečistíte si myseľ a v neposlednom rade si kvalitne prekrvíte aj kožu, ktorá sa vám odmení lepším tonusom.

shutterstock_1039934092

Nemusíte však hneď hľadať miestny klub ľadových medveďov, ktorí plávajú v ľadovej prírodnej vode počas zimy. Na začiatok si dajte záväzok pravidelného pobytu vonku v každom počasí, pričom sa oblečiete ľahšie ako zvyčajne. Nepríjemný chlad môžete rozptýliť fyzickou aktivitou, či už behom, alebo rezkou chôdzou. Vypnite si v spálni radiátor, dobre vetrajte a každý deň si doprajte studenú sprchu.

4. Jedzte s rozumom

Význam vitamínu C pre posilnenie imunity je všeobecne známy. Klinické štúdie však dokázali, že ešte lepšie výsledky môžete dosiahnuť, ak do stravy zaradíte aj vyššie dávky zinku a selénu. Najmä zinok dokáže preukázateľne skrátiť trvanie choroby, ak už prepukne. Najbohatšími prírodnými zdrojmi zinku sú morské plody ako homár, ustrice a krab. V našich podmienkach ho skôr nájdete v tekvicových semienkach, cíceri, fazuli, červenom mäse a celozrnných výrobkoch.

 

 

 

 

Napíšte komentár

Podeľte sa s nami o Váš názor

  Odoberjate  
Upozorniť ma