Čas sviatkov a koncoročných osláv je plný prejedania, maškrtenia, alkoholu a ponocovania. Je to veselé, ale náročné obdobie, pri ktorom trpí nielen váš žalúdok a hlava, ale aj pokožka.

Tento scenár iste dôverne pozná veľa ľudí: Najprv veľké hodovanie, žúrovanie, potom ťažký hlavybôľ a napokon novoročné predsavzatia v štýle „ja už nikdy, nikdy…“. Skúste to tento rok urobiť inak. Buďte originálne a sľúbte si, že na večierkoch si dáte maximálne dva poháre červeného vína, a nezačnete sa prejedať ani pri pohľade na selekciu toho najlepšieho vianočného pečiva od vašej starkej či mamy. Možno vašu pevnú vôľu podporí zopár faktov, ako sviatočné radovánky vplývajú na vašu pleť.

Ryba, majonézový šalát a kopec sladkého

Rôzne vedecké štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí si dokážu pri stole utiahnuť opasok a jedia nízkokalorickú stravu, vyzerajú mladší. Či sa vám to páči, alebo nie, stará múdra pravda, že jesť treba do polosýta, rozhodne platí. Prejedanie sa a priveľa živočíšnych tukov ovplyvňuje hormonálnu produkciu a látkovú výmenu v tele. A to už nehovoríme o tom, že pri kilách navyše pôsobíte staršie na svoj vek.

shutterstock_71922472

Špeciálnou kategóriou je cukor. Nedávne výskumy potvrdili, že podporuje rakovinové bujnenie v tele a celkovo urýchľuje starnutie pleti, jej šedivý tón, stratu jasu a predovšetkým robí kožu náchylnejšou na vznik infekcií.

Alkohol je metla krásy

Červené víno obsahuje zdraviu prospešné flavonoidy a jeho mierne pitie vám môže aj prospieť. Ak to však s alkoholom preháňate, koledujete si o nepríjemné následky. Trpieť bude nielen vaša pečeň, ale aj koža. Po požití alkoholu sa cievy v pleti rozšíria a krv rýchlejšie preteká. Tvár môže sčervenať a drobné cievky popraskať. Po dlhodobom užívaní koža stráca schopnosť stiahnuť sa späť a typické alkoholické začervenanie zostane trvalé.

shutterstock_430129060

Alkohol okrem toho pleť dehydratuje a ničí zásoby vitamínu A, vďaka ktorému si pleť drží pružnosť. Výsledkom sú hlbšie vrásky, výraznejšie kruhy pod očami a ranná opuchnutá tvár. Preto sa radšej držte pravidla, že s pitím to nebudete preháňať a každý pohárik vína či tvrdého zapijete aspoň tromi deci vody.

Odlíčte sa a spite

V čase sviatkov a osláv nie je výnimočné, že žena príde domov neskoro v noci, prípadne nad ránom a padne do postele ako zlomená. Ani v takomto stave by ste však nemali zanedbať odlíčenie pleti. V spánku sa totiž vaša telesná teplota mierne zvyšuje a koža do seba viac absorbuje. Make-up a nečistoty na tvári upchajú póry vašej pleti, čo sa o chvíľu prejaví v podobe nepekných červených vyrážok.

shutterstock_360611168

Ak ponocujete, myslite na to, že bez dostatočného spánku vaša pleť nemá čas sa zregenerovať, spomaľuje sa jej bunková výmena, pôsobí mdlo, je suchá a pod očami vyskočia tmavé kruhy. Napokon, nie je to náhoda, že supermodelky často uvádzajú ako svoj neprekonateľný recept na krásu až deväť hodín spánku denne. Tak šťastný nový a krásny rok!

Napíšte komentár

Podeľte sa s nami o Váš názor

  Odoberjate  
Upozorniť ma