Nie je veľa módnych doplnkov, ktoré v sebe spájajú túžbu byť trendy a zároveň chránia zdravie. Slnečné okuliare patria medzi nevyhnutnú výbavu najmä v lete a zároveň sú dôležitou súčasťou vášho módneho sebavyjadrenia.

Slnečné okuliare sú skvelý doplnok, ktorý dokonale podčiarkne štýl oblečenia, ale v kritických chvíľach dokážu byť aj neoceniteľným kamarátom každej ženy. Skryť sa za tmavé sklá v dňoch, keď sa necítite práve najlepšie, prípadne nemáte čas na úpravu tváre a musíte vybehnúť medzi ľudí, je služba na nezaplatenie. Vedeli ste, že podobným spôsobom ich používali už čínski sudcovia v 12. storočí?

Fascinujúca história

Potreba chrániť si zrak pred prudkým slnkom je zrejme stará ako ľudstvo samo. Inuiti si už v prehistorických obdobiach dávali na nos pred oči úzke zvieracie kosti s vydlabanou štrbinou. Neskôr zdroje uvádzajú rímskeho cisára Nera, ktorý sa na gladiátorské zápasy pozeral cez vyleštené priesvitné kamene, aby mu neprekážalo ostré slnko.

shutterstock_1093620689

Tak ako Nero, aj Číňania v 12. storočí prišli na to, že pohľad cez tenučké plátky vylešteného hnedého kremeňa je pod páliacim slnkom veľmi príjemný. Tento vynález používali aj čínski sudcovia, aby im svedkovia nevideli do očí, keď ich vypočúvali.

V Európe sa okuliarové priekopníctvo pripisuje Jamesovi Ayscoughovi, ktorý skúšal využitie rôzne zafarbených sklíčok v okuliarových rámoch. V tom čase sa verilo, že modré, zelené či žlté sklá dokážu ľudí liečiť aj na rôzne choroby, ktoré im sekundárne poškodzovali zrak.

Pestrá ponuka dňa

Nosenie slnečných okuliarov v moderných dobách spopularizovali najmä holywoodske hviezdy po druhej svetovej vojne. S obľubou siahali po značke Foster Grant, ktorá odštartovala masovú výrobu v USA a dodnes patrí medzi svetových lídrov v predaji slnečných okuliarov.

shutterstock_746893198

Módne trendy na leto 2018 sú odvážne. Návrhári sa rozhodli staviť na naozaj veľké rámy, ktoré nielen podčiarkujú osobnosť ich majiteľky, ale zároveň dokonale chránia zrak. Medzi tvarmi rozhodne vyhrávajú „mačacie oči“. Tento jemne pretiahnutý tvar je sexy a zároveň elegantný, pričom krásne rámcuje ženskú tvár. V takomto retro dizajne predviedli svoje okuliare aj svetoznáme značky ako Luis Vuitton, Adam Selman, Rochas alebo Emilio de la Morena.

shutterstock_641325997

Okrem mačacieho štýlu si môžete vybrať aj z rôznych zaujímavých hranatých tvarov, pričom vyhráva najmä obdĺžnik. Vedľa nestúpite ani v prípade, že si kúpite patrične veľké „lenonky“, teda dokonale okrúhle rámy. Podstatné však je, aby okuliare ladili s líniami vašej tváre.

Chráňte si oči

Najdôležitejším kritériom pri výbere slnečných okuliarov by mal byť vysoký UV faktor na ochranu pred slnečným žiarením. Preto hľadajte na sklách označenie UV 400, ktoré znamená, že vaše oči budú chránené. Písmená CE zasa zaručujú, že výrobok zodpovedá normám EÚ.

Vedeli ste, že intenzita ochrany pred škodlivým slnečným žiarením nezáleží od tmavosti skiel? UV filter sa totiž nachádza priamo v šošovke a nemá nič spoločné s tónovaním skiel. Úroveň ochrany je rozdelená do piatich kategórií, na ktoré by ste sa mali spýtať vášho optika pri kúpe okuliarov. A dobre zvážte, kde si slnečné okuliare kupujete. Odporúčame vám návštevu optík a špecializovaných predajní, kde kúpite okuliare s potrebným certifikátom.

 

Napíšte komentár

Podeľte sa s nami o Váš názor

  Odoberjate  
Upozorniť ma